در حال بارگزاری ...

کلید اتوماتیک یا کلید اتومات مکانیکی یا قطع کن پمپ آب وسیله ای برای خاموش و روشن کردن خودکار پمپ هاست. پمپ آب خانگی توسط این کلید که در حداقل فشار تنظیم شده کاری تنظیم شده است روشن می شود. همینطور اگر این پمپ در حداکثر فشار کاری تنظیم شود پمپ را خاموش می کند. در واقع تنظیم اتومات پمپ آب خانگی زمان کارکرد پمپ را مشخص می کند. از این کلید برای پمپ آب کفکش هم استفاده می شود.

این اتومات ها در ساختمان های با تعداد واحد زیاد نصب می گردد. وظیفه آن سنجش فشار خط آب ساختمان و جلوگیری از سوختن پمپ است. به این صورت که در یک رنج فشار مشخص پمپ را خاموش و روشن می کند. از این طریق اجازه کار به صورت یکنواخت را به پمپ نمیدهد و باعث استراحت دادن به آن میشود.

اتومات پمپ آب به دو دسته مختلف تقسیم بندی می شود از جمله فشار کم 6 بار و فشار بالا 12 بار. این قطعه در برندهای مختلفی اعم از کلید اتوماتیک المنت ترکیه ، اسکواردی، پنتاکس ایتالیا و کلید اتوماتیک اشنایدر قابل تنظیم هستند. همچنین مدل های چینی و ایرانی نیز که قیمت کلید اتوماتیک در آنها به صرفه تر است، موجود می باشند. در هنگام خرید پمپ آب خانگی بد نیست که مطالب زیر را با دقت بخوانید وبدانید.
نحوه عملکرد پیچ بزرگ

سفت کردن پیچ بزرگتر موجب افزایش فشار و شل کردن ان نیز موجب کاهش فشار می شود. توجه کنی که افزایش یا کاهش فشار با حفظ محدوده که توسط پیچ کوچک تنظیم شده است می باشد. و فشار استارت و استاپ ما مثلا از ( ۲ و ۴ ) به (۳ و ۵) می رسد. یعنی اگر اختلاف فشار ما 2 بار است همیشه ثابت می ماند.

قطع کن پمپ کشاورزی و خانگی همانطور که از اسمش پیداست یک سیستم مکانیکی است. و به همین خاطر چندان دقیق نیست و سفت کردن پیچ بزرگتر تا حدودی باعث کوچک شدن بازه نیز می شود. مثلا اگر پیچ بزرگتر اتوماتی را که بازه آن 2.2 است را سفت کنید تا حداکثر فشار کاری به 6 برسد، بازه نیز مقداری تغییر می کند. و پمپ بجای اینکه روی 3.8 و 6 بار کار کند روی 4.2 و 6 کار می کند.

نحوه عملکرد پیچ کوچک

به فاصله بین روشن و خاموش شدن پمپ دلتا یا بازه می گویند. تمام اتومات های مکانیکی دارای این بازه یا دلتا هستند. یعنی پمپی که مثلا بین ۱.۸ و۴ بار کار می کند بازه ای معادل ۲.۲ بار دارد. این پیچ در واقع محدوده کارکرد پمپ را تعیین می کند. سفت کردن پیچ موجب افزایش دلتا و شل کردن آن موجب کاهش دلتا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه